Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fjordský pony

9. 5. 2008
Fjordský pony
Výška: 132 až 142 cm (130 až 140 cm)
 
Zbarvení: Plavé zbarvení s tmavým úhořím pruhem na celém hřbetě. Zebrovaní na nohách. Hříva a ohon s nádechem lehce stříbrné neboli šedé.
 
Stavba těla a popis: Charakteristická ponyovská hlava s širokým čelem a malýma ušima. Svalnatý krk,silné hluboké tělo,nízko nasazený ocas,krátké silné nohy s dobrými klouby,krátkými hlezny a kvalitními kostmi,tvrdá zdravá kopyta. Jeho hřívá je vztyčená protože jeho žíně jsou neobvykle silné a musí se stříhat pro uchování barvy a výšky.
 
Původ: Západní část Norska (Skandinávský poloostrov). V dnešní době chován i v Německu,Dánsku a Anglii.
 
Charakteristika a historie: Nezvykle vyhlížející norský Fjordský pony pravděpodobně obýval Norsko a další části Skandinávského poloostrova již od prehistorických dob. Má společné rysi koně Przewalského ačkoliv jeho hlava je méně těžká a „primitivní“ a velikostí a tvarem se více blíží k ponymu. Od začátek dob jeho používání ho používali spíše farmáři a používají dodnes pro jejich sílu,tvrdost,vrozený jistý krok,odolnost proti nemocem a schopnost plně pracovat i při skromné a menší dávce potravy.
 
Využití: Hodně využíván v zemědělství a v zápřahu. Vhodný i pod sedlo a pro vytrvalostní ježdění.
 
 
 PS: Nemyslete si že vše stahuji. Některé informace nevím nebo některé vím ale všude jsou stejné a tak je radši stáhnu ale snažím se aby bylo informací co nejvíce o vašich oblíbených plemen takže 4 plemena jsem z internetu stáhla aby tam bylo více informací. Ty plemena: Fríský kůň,Achaltekýnský kůň,Irský Tinker,ČT
 
Čerpáno z knih:
 
Název: Vše o koních
Spisovatel:Judith Draperová
Nakladatelství: Svojtka & Co. (www.svojtka.cz)
 
Název: Američtí koně snů
Spisovatel: Pony Club (nevím přesně není to tam napsané)
Nakladatelství: Stabenfeld A/S,Norsko
 
A také čerpám z kartiček z pony clubu.
 

Napsala a upravila: Kájča 1 majitelka klubu

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář